spongia

Zatočte s chrípkou: Kde všade sa doma držia vírusy?

Zatočte s chrípkou: Kde všade sa doma držia vírusy?

Poradíme vám, kde všade sa u vás doma držia vírusy a ako s nimi nadobro zatočíte.

Chrípka neobišla ani Slovensko! Počet pacientov stále stúpa. A to i napriek tomu, že mnohí z nás už investovali nemálo času i peňazí do prevencie. V práci, obchode či v mestskej doprave sa snažíme všemožne chrániť, no doma sa cítime v bezpečí. Zabúdame však na to, že vírusy chrípky sme si nevedomky mohli priniesť i tam. Riziko nákazy navyše stúpa, ak je chorý niekto z rodiny. Poradíme vám, kde všade sa u vás doma držia vírusy a ako s nimi nadobro zatočíte.

Kúpeľňa
vodovodna bateriaVodovodné batérie

Vírusy sa na ňu ľahko dostanú zo špinavých rúk niekoho iného alebo tých vaších.

 
 
uterak
Uteráky

Každý člen domácnosti by mal mať svoj vlastný uterák. Ak ste vy alebo niekto z rodiny chorí, uterák by ste mali prať pri teplote aspoň 75 °C. Nikdy nepoužívajte neopratý uterák po tom, čo sa váš stav zlepší, prípadne vyzdraviete.

 
 
 
sprchovy kutVaňa/sprchovací kút

Používa ich celá rodina. Ak zúri chrípka aj u vás doma, nič nenechávajte na náhodu. Na vaňu použite silný kaliber Pulirapid, dobre miestnost vyvetrajte a nasledne asi po 5 minútach opláchnite vaňu vodou.

 
 
zubna kefkaZubná kefka

Rozhodne si ich nikdy nepožičiavajte. K prenosu vírusov z kefky na kefku dochádza už v držiaku, kde sa kefky vzájomne dotýkajú. Vydezinfikovať ju môžete napríklad ústnou vodou, teplou vodou alebo si kupiť novú.

 
Obývačka
dialkove ovladanieOvládač na televízor

Koluje často z ruky do ruky a s jeho očistou si hlavu neláme takmer nikto z nás. Rozhodne by ste však nemali na ňu zabúdať, pomôcť vám pri tom môžu čistiace utierky s alkoholom.

 
 
 
kluckaKľučky na dverách

Chorí či zdraví, bez otvárania dvier sa zaobídeme asi len ťažko. Kľučky čistite čistiacim prostriedkom s obsahom alkoholu, alebo našimi prostriedkami iClean a iBac.

 
 
mobilpevna linkaMobil a pevná linka

Pri telefonovaní sa týchto prístrojov dotýkame nielen rukami, ale aj tvárou, čo je najnebezpečnejšia kombinácia. Ak ste chorí, čistiť by ste ich mali pravidelne. Využite na to dezinfekčné vreckovky s alkoholom.

 
Kuchyňa
hubkaHubka na riad

Dotýka sa takmer všetkého, čo v kuchyni máte, no napriek tomu ju väčšina ľudí pred odložením len vyžmýka. Vydezinfikujete ju krátkym povarením vo vriacej vode. Po dlhšej dobe sa odporúča vymeniť a dať novú, všetko záleži ako často sa používa.

 
 
plynovy sporakKuchynská doska

Predovšetkým na tých drevených sa bacily a vírusy udržia najľahšie. Predtým, než si na nej nakrájate vitamínovú bombu, ktorá vás má postaviť na nohy, poriadne ju umyte a vydezinfikujte.

 
 
Soľnička a korenička

Siaha po nich každý, no čistí ich málokto. Používajú sa pritom priamo pri jedle, takže riziko nákazy je najväčšie. Preto by ste ich mali pravidelne.

Čas - vírus chrípky dokáže prežiť na kľučkách, kuchynskej linke či ovládačoch až 8 hodín.
 
Čo spôsobuje, že sa nakazíme?

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní. Chorý človek vylučuje veľké množstvo vírusu z dýchacích ciest najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie sú jednou z hlavných príčin rýchleho šírenia chrípky, preto používajte jednorazové vreckovky.

 
Ako dlho sme pre svoje okolie nebezpeční?

Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, keď sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je 3 - 5 dní od vzniku príznakov u dospelých a do 7 dní u malých detí.

POTREBUJETE PORADIŤ ? KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM POMOŽEME.

[recaptcha]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *