vysavac

Triky ako zabiť baktérie v domácnosti

Triky ako zabiť baktérie v domácnosti

Prinášame niekoľko šikovných tipov a rád, ako dostať z domova čo najviac baktérií.

Ochorieť je pech. Ale pred tým, ako vstúpite do čakárne lekára plnej chorých ľudí a necháte sa od lekára vypísať, či začnete obviňovať kýchajúceho cestujúceho z autobusu, uvedomte si, že na vás môže “zle” pôsobiť práve vlastný domov. Urobte si z neho preto akúsi zónu bez chorôb. Prinášame niekoľko šikovných tipov a rád, ako vyhnať z domova čo najviac baktérií.

vysavac

 

Nebuďte “rýchlo-vysávač”

Ak vysávate, tak zastávajte pravidlo, čím pomalšie, tým lepšie povysávate. Rýchle vysávanie víri oveľa viac prachu ako sa vám podarí vysať. Keď sa vám textilné vrecúško na prach naplní, vyneste ho vyprázdniť von z bytu alebo domu. Ako tvrdí profesor ekológie a mikrobiológie z Arizonskej Univerzity Charles Gerba, keď totiž vyprázdňujete takéto vrecúško naplnené prachom, môžu sa z neho uvoľniť baktérie a vírusy E.coli a salmonely do vzduchu.

 

Zapnite odsávač vzduchu v kúpeľni

odsavacAk sa sprchujete či kúpete, zapnite ventilátor, zabraňuje totiž tvorbe plesní. Táto nenápadná látka môže byť príčinou kašľa, tlaku na hrudi či svrbenia očí u vás v rodine. Pleseň je tiež veľmi nebezpečná pre vznik astmy, ale aj respiračných či kožných alergií, a tiež môže byť nebezpečná pre ľudí, ktorí už týmito chorobami trpia.

 

Vylúčte alebo obmedzte jedovaté produkty

Množstvo druhov mydiel a iných čistiacich prostriedkov obsahuje nebezpečné prvky. V mnohých osviežovačoch vzduchu môžete nájsť ftaláty a iné chemikálie, ktoré dokonca môžu spôsobovať reprodukčné problémy. Existujú bezpečnejšie spôsoby ako udržať váš domov voňavý. Použite vývar z citrusovej kôry a príjemne voňavých rastlín. Tieto prírodné produkty neobsahujú žiadne škodlivé parfumy a farbivá nájdené v mnohých výrobkoch pre domácnosť.

 

Vyčistite batériu v kuchyni

Samotná kuchynská batéria je živnou pôdou pre baktérie, ktorým sa darí práve vo vlhkých podmienkach. Odtiaľ sa už veľmi jednoducho dostanú priamo do jedla alebo nápojov. Preto pravidelne rozmontujte batériu aj sifón, ponorte na chvíľu do roztoku chlóru, poriadne opláchnite a nechajte vyschnúť.

 

Vyčistite vstupnú rohož na topánkyrohozka

Baktérie sú hosťami, ktorí nie sú vítaní. Ich návštevu by ste mali vždy odmietnuť. Podľa nedávnych výskumov až takmer 96% topánok obsahovalo stopy baktérie, ktorú obsahujú výkaly. Ak sa chcete zbaviť baktérii hneď pri vstupe do vášho bytu či domu, postriekajte rohož raz týždenne dezinfekčným sprejom a vyzujte si topánky skôr ako vstúpite domov.

 

Vydezinfikujte tesnenie chladničky

chladnickaAk chcete uchrániť jedlo uskladnené v chladničke či mrazničke, určite pravidelne vyčistite ich vnútorné tesnenie. Z testovania 160-tich domov v Arizone sa zistilo, že až v 83% domácností sa na tomto mieste udomácnila pleseň.

POTREBUJETE PORADIŤ ? KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM POMOŽEME.

[recaptcha]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *