ampulka

Neviditeľní nepriatelia

Neviditeľní nepriatelia

Neviditeľní nepriatelia útočia na naše nosy, oči, ústa, ruky... Ak máte pocit, že pôvodcovia sezónnych chorôb môžu byť všade, je celkom oprávnený. Virologička Tatiana Betáková vám poradí, ako sa proti nim brániť a čo, naopak, nepomôže.

Číhajú na nás v dopravných prostriedkoch, na úradoch a priestoroch, v ktorých je veľa ľudí, najmä ak si nedávajú ruku pred ústa, keď kašlú či kýchajú. Sú však aj na kľučkách či na klávesniciach počítačov. Každý z vás už iste počul nejakú zaručenú radu, ako sa ich zbaviť. Ktorá podľa odborníčky naozaj pomôže?

· Existujú mydlá, na ktorých je napísané, že zničia deväťdesiatdeväť percent vírusov a baktérií. Aj ochranný gél na ruky, ktorý by mal pred nimi chrániť. Naozaj účinkujú?

Áno, ale iba chvíľu. Problém je, že ruky si síce umyjete, ale vzápätí chytíte vírusmi a baktériami kontaminovanú kľučku alebo telefón a máte ich na rukách znova. No a keď si kýchnete alebo zakašlete...

· Neumývajte si ruky bežným mydlom, lebo sa na ňom množia baktérie a vírusy.

mydloVírusy potrebujú na svoje množenie živú bunku, takže na mydle sa určite nemnožia. Niektoré baktérie však môžu rásť na vlhkom povrchu mydla, no každý druh má určité nároky na prostredie, teplotu a živiny, takže to nie je také jednoduché. Myslím si, že iba špecifické druhy baktérií sú schopné využívať ako substrát mydlo, a nie som si istý, či práve tieto baktérie spôsobujú infekčné ochorenia aj u luďí. Vo verejných priestoroch je však určite výhodnejšie používať tekuté mydlá.

· Sú účinné špeciálne vzduchové filtre proti baktériám a vírusom?

Áno. Zariadenia s takýmito filtrami používame pri práci s vírusmi aj my. Používajú sa i v nemocniciach a špeciálnych zariadeniach. V bežnom živote sa však s nimi stretnete iba výnimočne. Využívajú ich napríklad ľudia s oslabenou imunitou.

· Môžu niektoré vírusy spôsobiť onkologické ochorenia?

Niektoré vírusy majú schopnosť zabudovať svoju DNA do DNA hostiteľa a spôsobiť nekontrolovaný rast buniek, čím vlastne vznikne onkologické ochorenie. Patria medzi ne retrovírusy, herpesvírusy, adenovírusy, papilomavírusy a iné. Mnohé z nich sa prenášajú sexuálnym stykom, telesnými sekrétmi, a podobne. Chrániť pred nimi sa teda môžete tak, že sa budete vyhýbať rizikovému sexuálnemu správaniu a dodržiavať osobnú hygienu. Ak proti nim existuje vhodná vakcína, využite ju. Nezanedbávajte ani preventívne prehliadky, lebo včasná diagnostika môže urýchliť liečbu.

injekcia· Pred chrípkovým obdobím sa dajte zaočkovať.

Očkovanie je momentálne jediný dostupný prostriedok proti chrípke. Je však prevenciou, nie liekom. Keďže zatiaľ neexistuje univerzálna vakcína proti vírusu chrípky, Svetová zdravotnícka organizácia na každú sezónu odporúča nové vakcinačné vírusy. Chrípkové vakcíny sa ustavične vylepšujú a v budúcnosti možno bude i univerzálna vakcína.

· Môžu na chrípku zabrať antivirotiká?

Áno, majú však obmedzený účinok, preto ich treba podať v prvých hodinách po nainfikovaní vírusom chrípky. A majú i veľa vedľajších účinkov ako nevoľnosť, depresie, nespavosť a podobne. Po ich vysadení však príznaky zmiznú. Ďalšou nevýhodou je, že mnohé chrípkové vírusy začínajú byť odolné proti antivirotikám. Takže potom nemajú žiaden účinok, okrem vedľajších.

poldeci· Večer a ráno si treba dať „poldeci“ – vírusy a baktérie, ktoré by sme mohli vdýchnuť, alkohol zničí.

To by si človek musel alkoholom vypláchnuť pľúca, a nie žalúdok. Dokázalo sa síce, že sedemdesiatpercentný alkohol má sterilizačné, ale určite by som sa nespoľahla na to, že keď si dám poldeci ostrého, nedostanem ochorenie dýchacích ciest.

 
 
 
 
stop fajceniu· Nefajčite a nechoďte do zafajčeného prostredia.

Fajčením sa ničia povrchové bunky dýchacieho traktu, ktoré ako prvé reagujú na bakteriálnu alebo vírusovú infekciu.

otvorene okno· Často vetrajte miestnosť, v ktorej sa nachádzate.

Vetraním znížite množstvo baktérií a vírusov vo vzduchu.

 
 
· Každý deň zjedzte strúčik cesnaku.

Cibuľa a cesnak naozaj majú antibakteriálny účinok a obsahujú veľa látok na posilnenie imunitného systému. Treba však myslieť aj na okolie, aby sme ho svojím zdravým dychom pre zmenu „neotrávili“.

sauna· Choďte do sauny.

Sauna je dobrou prevenciou, vďaka nej sa otužíte a budete odolnejší proti sezónnym ochoreniam. Fíni tvrdia, že v saune sa utíši hnev a v človeku sa rozhostí pohoda. Pri saunovaní si oddýchne telo, aj myseľ. Cítite sa ako znovuzrodení, plní energie a navyše sa vám zlepší spánok. Sauna uvoľňuje namáhané a unavené svalstvo. Aj preto ju často navštevujú športovci. Pohyblivosť svalov sa zlepší a regenerácia po ťažkej drine je rýchlejšia. Sauna tiež stimuluje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, najmä nadobličiek. Pri zvýšenom potení v saune vylučujeme aj značné množstvo močoviny, mastných kyselín a kyseliny mliečnej. Fínski odborníci zistili, že pravidelná návšteva sauny zlepšuje cirkuláciu krvi a okysličenie srdca. Saunovanie zlepšuje aj priechodnosť dýchacích ciest. Prospieva pleti a jej skrášľovaniu, pri potení sa póry otvárajú a čistia.

· Ako dlho žijú vírusy a baktérie na povrchoch kľučiek, klávesníc... A dajú sa zlikvidovať bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami?

Záleží na tom, o aké baktérie a vírusy ide, od materiálu kľučky a mnohých iných faktorov. Saponáty narúšajú bunkové steny, takže podľa mňa, vo verejných miestach, kde je veľká frekvencia ľudí, stačí párkrát za deň kľučky pretrieť.

· Ako sa bráni virologička?

Vraj sa dáva očkovať proti chrípke a v chrípkovom období nechodí mestskou hromadnou dopravou. „Mám skúsenosť, že keď počas chrípkovej sezóny použijem MHD, skoro vždy ochoriem. Keď sa tomu nemôžete vyhnúť a vidíte, že je niekto chorý, ak sa to dá, choďte od neho čo najďalej, a hneď, ako je to možné, si poriadne umyte ruky.“

POTREBUJETE PORADIŤ ? KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM POMOŽEME.

[recaptcha]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *