vypinac

10 najšpinavších vecí, ktorých sa dotýkame každý deň

10 najšpinavších vecí, ktorých sa dotýkame každý deň

Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?

Mnoho vecí okolo nás je oveľa špinavších a obsahujú množstvo baktérií, ako si skutočne myslíme. Pozrite si 10 najšpinavejších, ktoré vás možno prekvapia.

"Väčšina baktérií, s ktorými sa stretávame, nepochádza z neživých objektov. Dverové kľučky, telefóny, peniaze a bankomaty nie sú významným zdrojom chorôb," hovorí Elaine Larson. Vyhnúť sa infekcii je pomerne jednoduché. Základná hygiena ako umývanie rúk pred jedlom, či po použití toalety zbaví vaše dlane väčšiny baktérií. Preháňať to s čistením a dezinfikovať všetko na vôkol naopak nie je ideálne. "V drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými," hovorí Jack Brown.

virus

Často počúvame, ktoré predmety sú nositeľmi najväčšieho množstva baktérií - ako to s nimi vlastne je?

1. Špongia na umývanie riadu, umývadlo

Práve ona je podľa výskumu profesora enviromentálnej mikrobiológie Chucka Gerbu vecou s najvyšším počtom baktérií v domácnosti. Podľa jeho výskumu dokáže uživiť milióny baktérií vrátane salmonely či stafylokoka. Ak chcete ich počet obmedziť, dávajte špongiu do umývačky. Pomáha tiež, keď ju vždy poriadne vyžmýkate a necháte uschnúť. Práve vysýchanie totiž ničí mnoho baktérií.spongia

Umývadlo môže byť do konca najšpinavšie miesto v dome. Všetká tá špina, ktorú umývate sa usádza v umývadle a preto je potrebné naliať do neho raz za čas jedlú sódu a ocot a celé to opláchnuť teplou vodou.

2. Vaňa

Vaňa je domov viacerých toxických baktérií, ktoré si veľakrát nevšímame. Baktérie, ktoré vznikajú pri odtoku vane sú oveľa viac nebezpečné ako tie na záchode. Môžu spôsobiť infekcie močových ciest, zápal pľúc alebo kožné ochorenia. Kúpeľňu by ste mali čistiť aspoň raz za týždeň, aby ste zničili nežiadúce baktérie.

3. Zubná kefka, splachovanie a zachodová doska

zubna kefkaFaktom je, že pri splachovaní sa naozaj šíria baktérie, dokonca aj keď máte sklopený kryt. S veľkou pravdepodobnosťou sa nejaké dostanú aj na vašu zubnú kefku. ,,Keď uschne, väčšina mikroorganizmov aj tak zomrie," upokojuje situáciu profesor Gerba. Odporúča však držať kefky tak ďaleko od toalety, ako je možné, prípadne ich držať v skrinke.

Štatistiky ukazujú, že záchod nie je najšpinavšou vecou, ktorú používate, no napriek tomu nejde o lavičku, kde môžete hodiny vysedávať. Obsahuje množstvo baktérií na každom centimetri. Mnohokrát nedochádza k jej dokonalému čisteniu najmä na verejných záchodoch.

4. Peniaze

peniazeVýrok o tom, že peniaze sú to najšpinavšie na svete nemá ďaleko od pravdy. Podľa výskumu vedcov  z univerzity v holandskom Wageningene dokonca množstvo baktérií na bankovkách nezávisí len od materiálu, ale aj od bohatstva krajiny a životnej úrovne - čím nižšia, tým viac baktérií. My na tom síce nie sme až tak zle, baktérií je však na eurových bankovkách napriek tomu trikrát viac, ako napríklad na austrálskom dolári. Ten je totiž vyrobený z polyméru na rozdiel od dolára či eura, ktoré sú na báze bavlny. Jediné možné východisko, ako tento problém riešiť je umývať si poriadne ruky.

5. Telefón alebo mobil

pevna linkaNajmä ak máte v práci erárny, nehovoriac o automatoch. Pri telefonovaní nám neraz ubehne nejaká tá slinka - a tým, čo telefonovali pred nami tiež. Ľahko takto môžete chytiť napríklad chrípku, ktorá sa šíri kvapôčkami z kýchania či kašľu.

Dnes už nie je pes najlepším kamarátom človeka, ale telefón. Ľudia ich majú častejšie v ruke ako pohladkajú svojho domáceho miláčika. Výskum z Veľkej Británie ukazuje, že mobilné telefóny sú ako petriho misky pre tisíce baktérii, najmä vďaka teplu z našich rúk a tváre.

 
 
6. Diaľkové ovládače, klávesnica

Koľkokrát ste zašpinili diaľkové ovládanie od jedla alebo pitia a jednoducho ste to ignorovali? Alebo ešte horšie, rozmazali to po povrchu. V tomto prípade sa môžete ľahko nakaziť baktériami dotykom. Na návšteve sa radšej prepínaniu kanálov vyhnite. Práve tento predmet býva tým najšpinavším napríklad v hotelových izbách a tak nie je vhodným spoločníkom na obchytkávanie tesne pred tým, ako sa ponoríte do ríše snov.klavesnica mecbook pro

Počas britskej štúdie bolo z 33 náhodne vybraných klávesníc odobraté vzorky. Štyri z týchto testovaných klávesníc boli považované za zdraviu škodlivé. Jedna z nich mala do konca viac baktérií ako verejný záchod. Čistenie klávesnice je skutočne dôležité, používajte špeciálny sprej alebo iné prostriedky

7. Menu v reštaurácií

Ako často ho podľa vás v čistia? Ak nejde o jednorázové menu vytlačené na papieri, zbytočne ho nepokladajte k príboru či tanieru.

8. Nákupné vozíky

V zahraničí niektoré supermarkety poskytujú na vozíky antibakteriálne prípravky, ktoré môže zákazník zadarmo použiť. U nás to zatiaľ je skôr výnimkou, o to dôležitejšie je dodržiavať pravidlá hygienického nákupu - vyhnite sa napríklad obchytávaniu pečiva rukami, ale použite mikroténové rukavice či vrecko.  Najmä rukoväť prejde denne množstvom rúk a teda pochopiteľne aj baktériami. Štúdie z univerzity v Arizone zistili, že nákupné vozíky obsahujú viac baktérií, slín a výkalov ako eskalátory.

9. Tlačidlá

vytahPrivolávač výťahu, bankomat, telefón na ulici či zvonček predstavujú zväčša naozaj riadnu zbierku mikróbov. Stačí si len predstaviť tie desiatky či neraz dokonca stovky rúk, ktoré sa ich každý deň dotknú. A keďže sa nachádzajú neraz v spoločných priestoroch, nepozornejšia upratovačka ich nemusí umyť vôbec alebo ozaj len zriedkakedy. Umývanie rúk pred jedlom by však malo byť dostatočnou o chranou.

Niekto svetlo musí vypínať a väčšinou je to posledný človek v miestnosti. Rozhodne vo verejnej budove nechoďte ako posledný. Milióny špinavých prstov sa ho dotknú v priebehu rokov a tak sa stáva ideálnym miestom na prenášanie baktérií.

10. Pero na pošte, v banke a podobne

Na perách slúžiacich mnohým ľuďom by ste tiež našli krásnu zbierku baktérii. Nosievajte v kabelke či vo vrecku vlastné pero a používajte radšej to.

POTREBUJETE PORADIŤ ? KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM POMOŽEME.

[recaptcha]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *